Jdi na obsah Jdi na menu
 


Více o grafologii

Psychologie rukopisu čili grafologie je pojem, pod nímž se v praxi skrývá řada různých metod - od hrubě zjednodušených po vysoce systematizované. Laik přitom nemá ani vzdělání, ani zkušenost  na jejichž základě by tyto metody rozlišil. A tak mu nezbývá  než důvěra nebo skepse.

Zabývám se grafologií zhruba od roku 1985 a stručně je moje cesta v této oblasti popsána v předmluvě ke knize Grafologie, více než diagnostika osobnosti. V této knize jsem také popsal metodu, která byla v roce 1999 úspěšně testována a výsledky byly publikovány v Testu MF Dnes pod názvem Dobří grafologové dokážou z písma vyčist povahu člověka. V tomto testu nejlépe uspěli právě čtyři absolventi výuky České grafologické komory, jíž jsem zakladatelem a jejíž systém výuky jsem vytvořil.

Pro hlubší zájemce o zkoumání validity grafologie bych jako literaturu doporučil dodatek k druhému vydání knihy Graphologishe diagnostik od E. Müllera a A. Enskatové, který napsal profesor psychologie a statistik O. Lockowandt. (Česky tento text zpracoval ve své knize Písmo mluví M. Kučera.) 

V současné době využívám grafologii vedle odborných zakázek zaměřených na personalistická a sebepoznávací témata především v rámci psychoterapeutické praxe. Grafologický rozbor v kombinaci s testem kresby stromu a postav umožňuje rychlé seznámení s osobností klienta. Umožńuje ale také kvalitní náhled do širších souvislostí problému nebo tématu se kterým klient přichází.

Vyučuji také v několika grafologických kurzech, ve kterých předávám své mnohaleté zkušenosti s validní grafologickou metodou studentům. 

 

Pomoc! Zapomínáme psát - Rozhovor MF Dnes 26.4.2018

 

Příspěvky

Trump plný napětí. Grafolog odhaluje, co o nás říká rukopis

3. 9. 2017

 rozhovor s Janem Jeřábkem v časopisu Týden 2017