Něco o mé Cestě
Tchaj-ťi čchüan a čchi kung jsem začal studovat na počátku devadesátých let v Mezinárodní škole Tomasze Nowakowskeho. Později jsem studoval styl čchi kungu Orel v hnízdě. Velkým mezníkem byla pro mě práce na překladu knihy Wolfa Lowenthala Nic Vám netajím (česky vyšlo poprvé v Argu v roce 1999).
Po jejím vydání nás Wolfe pozval na seminář ve španělské Lalitě. Účastnila se ho řada pokročilých studentů tchaj-ťi linie prof. Čenga z USA, Skotska, Francie a Španělska a nás natolik zasáhla hloubka relaxace a vnímavosti obsažené v jejich praxi, že jsme se rozhodli založit školu Plynoucí řeka tchaj-ťi a zvát učitele této linie do Prahy. Nejdříve to byl Jan Kauskas ze Skotska, později přední postava holandského tchaj-ťi Epi van de Pol.
Během let cvičení jsem si ale také uvědomil, že nechci být jakýmsi „evropským Číňanem“ a začal jsem zároveň paralelně studovat západní systémy práce s tělem jako například Lowenovu bioenergetiku, focusing, Alexandrovu techniku, Feldenkraisovu metodu, biologickou zpětnou vazbu, AVS technologie a další.
Jádrem mé současné praxe jsou čtyři hlavní principy a sice: relaxace, struktura, střed a mysl, které prolínají jak východními tak západními způsoby práce s tělem. Jsou ale také velmi dobře využitelné v psychoterapeutické praxi.