Více o všímavosti
Mindfulness čili všímavost je univerzálním faktorem, který prolíná napříč různými psychoterapeutickými a spirituálními směry. Najdeme ho jak ve východní, tak i v západní tradici práce s myslí. Skutečně mu porozumět je přitom možné pouze vlastní každodenní praxí.
Domnívám se, že praxe všímavosti by se měla stát běžnou součástí našeho základního vzdělání. To proto, že rozvíjí koncentraci a sebereflexi a prakticky neexistuje činnost, kterou by tyto schopnosti neovlivnily.
Všímavost tak podporuje schopnost učení, produktivitu práce, ale vede také ke zkvalitnění našich vztahů. Četné vědecké výzkumy opakovaně potvrzují vliv pravidelné praxe na naše zdraví - at´ je to schopnost redukovat nadbytečný stres, posílit imunitu, zacházet s bolestí nebo postupně ovlivňovat léčení různých psychosomatických symptomů.
Pozoruhodné je, že dlouhodobá praxe mindfulness má vliv také na aktivitu mozku, a díky neuroplasticitě postupně mění jeho strukturu a fungování.
Z hlediska psychoterapie je pak možná nejpodstatnější to, že rozvoj všímavosti prohlubuje kontakt s naším nitrem a postupně stabilizuje pocit vlastní hodnoty, což nám pak v důsledku umožňuje žít skutečně svůj vlastní život. A to je v dnešní uspěchané a neklidné době mimořádné.